РОЗМОВИ

Іван МОВЧАН : кропітка робота по інвентаризації землі продовжується

Іван МОВЧАН : кропітка робота по інвентаризації землі продовжується
інтерв"ю з Першим заступником голови Вінницької ОДА

Перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації раніше очолював одну з найуспішніших в області агропромислових компаній. І не дивлячись на значні успіхи його бізнесу, він при цьому ніколи не купався в променях слави, вважаючи, що це робити не скромно. Навіть колишній керівник області Олександр Домбровський, який частенько критику нинішню владу, не сказав про Мовчана жодного поганого словам, а й навпаки вважає його одним із найефективніших менеджерів у команді нинішнього губернатора Миколи Джиги.

Прийшовши більше року тому у владу, Іван Мовчан не змінив своєї натурі. Він ще жодного разу не давав прес-конференції. Він вважає, що краще за все про людину говорять його справи, аніж слова. графік його роботи такий, що застати його в кабінеті практично не можливо. І все ж Іван Михайлович викроїв зі свого напруженого графіка 30 хвилин, щоб відповісти на наші запитання

- Нещодавно Вінницю відвідала велика польська делегація з Мазовецького воєводства. Які перспективи несе співпраця із цим регіоном сусідньої держави?

- Я вважаю, що завдяки полякам ми сьогодні можемо якісно і оперативно провести реформу місцевого самоврядування. І в приватній та офіційній розмовах із членами польської делегації на чолі із Маршалеком Мазовецького воєводства Адамом Струзіком ми отримали підтримку наших європейських устремлінь.

Саме Мазовецьке воєводство було авангардом та формувало відносини на рівні регіонів із країнами Європейського Союзу, що у кінцевому рахунку привело до вступу Польщі до ЄС.

- Тож Вінниччина може стати авангардом європейської інтеграції України?

- Саме таким шляхом, використовуючи позицію Польщі в Європейському Союзі, ми можемо зробити значний крок до зближення та получити своє місце у цьому об’єднанні.

Тому, та презентація Мазовецького воєводства, яку нам представили під час урочистостей до Дня Мазовії вразила нас своїм потенціалом та потужністю - тут нараховується 43 найбільших у Польщі підприємств. У воєводстві отримують вищу освіту понад 340 тисяч студентів, а середня зарплата сягає 1300 доларів (3,6 тисяч злотих).

Поляки налаштовані на серйозну співпрацю із нами, тому, обговоривши питання із Адамом Струзіком та послом Польщі в Україні Генріком Літвіним, ми домовилися про координацію спільних кроків просування нашої області у Євросоюзі.

- Які галузі життя Вінниччини цікавили поляків?

- Поляки, як і більшість потенційних інвесторів, цікавилися можливістю Вінниччини у виробництві харчової продукції. Стан та перспективи нашого промислового сектору.

Окрім того, на Вінниччині мешкає потужна польська діаспора – близько 30 тисяч осіб, яка має велику підтримку з боку державних та недержавних структур Польщі, що також додало уваги до Вінниччини з боку польської делегації.

- А вінницький бізнес може мати користь від тісних стосунків із Мазовецьким воєводством Польщі?

- Дві вінницьких компанії збираються виходити із IPO на Варшавську біржу. Це «Подільські цукроварні» та «Агро Кряж-1». Вони вже мають домовленість із компанією Dragon Capital – визнаним лідером фондового ринку України, який готує вінницькі компанії для розміщення акцій на Варшавській біржі. За допомогою цього на Вінниччині додатковий імпульс отримає розвиток молочного скотарства та цукрова галузь. Це дозволить залучити в економіку області сотні мільйонів доларів.

На цю презентацію вже запрошено посла Польщі Генріка Літвіна та ряд впливових представників бізнесу та політиків.

До речі, «Подільські цукроварні» у середині жовтня планують презентувати проект будівництва нового потужного цукрового заводу на теренах Вінницької області.

- Нещодавно ви відвідали Свердловську область Росії. Які перспективи нашої області у цьому уральському регіоні?

- На сьогоднішній день ми підготували для Свердловської області дві пропозиції щодо постачання цукру та яблук з Вінниччини. Зараз російська сторона опрацьовує їх.

Ми сподіваємося, що нам вдасться вже цього року розпочати експорт у цей російський регіон цих, на мою думку, стратегічних видів продукції з Вінниччини. Це дасть змогу закріпитися нашим підприємствам на потужному регіональному ринку Росії – в Уральському федеральному окрузі, який охоплює 4 області та 2 автономних округи із 12 мільйонами населення.

На мою думку співпраця між Вінницькою та Свердловською областями має великий потенціал і дасть велику користь як нам, так і російській стороні.

- Чи оговталась економіка Вінниччини від конфлікту між акціонерами компанії Nemiroff, який призвів до зупинки виробництва?

- Як мені відомо, конфлікт між акціонерами Nemiroff ще триває. Але завдяки забезпеченню органами влади стабільної роботи цього потужного вінницького підприємства, ми розраховуємо, що до кінця року збитки бюджету від простою виробництва, який зазнала ця відома горілчана компанія вдасться нівелювати. За останні місяці виробництво на Nemiroff зростає приблизно на 13-15%, тож ми сподіваємося, що бюджет Вінниччини зможе повернути втрачені 200 мільйонів податків, які він зазнав від півторамісячної зупинки виробництва.

- Як просувається на Вінниччині збирання врожаю зернових культур?

- У цьому році є підстави для отримання Вінницькою областю рекордного врожаю зернових культур у 4 мільйони тонн. Якщо у 2000-2007 роках ми мали у середньому по 2 мільйони тонн зерна, у 2008-2010 – у середньому по 3 мільйони тонн. То цього року врожай у 4 мільйони стане суттєвим кроком вперед аграрної галузі області.

Тому розпочата ще минулого року робота по розширенню елеваторних можливостей Вінниччини, яку ініціював голова облдержадміністрації Микола Джига стає суттєвим інструментом у збереженні як зібраного врожаю, так і втримання цього ринку від обвалу цін.

- Рекордний врожай зерна в області – це буде виняток, чи наступного року можливе продовження цієї тенденції?

- Це ще не межа можливостей нашої області. Якщо нам вдасться реалізувати заплановані заходи по покращенню господарювання на землі, якщо вдасться легалізувати усі землі, яки дехто використовує поза легальним ринком. До того ж, заплановане введення цього року 8-9 нових елеваторів у Вінницькій області дає надію, що у 2012 році за сприятливих погодних умов та при рекомендованій структурі посівів Вінниччина може отримати понад 4 мільйонів тонн зерна, а може й більше.

- А нещодавно проведена головою облдержадміністрації Миколою Джигою нарада із фермерами дала якісь результати?

- Робота із фермерами продовжується, і вже наступного тижня ми зберемо їх знову на нараду. Вона торкатиметься питання ефективного використання землі. Зараз у фермерів Вінниччини знаходиться в обробітку 200 тисяч гектарів землі і вони хочуть ще. Ми згодні їм надати додаткові площі, але за умови, що ті 40% земель, які вони використовують неефективно будуть завантажені у повному обсязі. А це 80 тисяч гектарів, яка або передана в суборенду, або не засівається, або дає врожай удвічі нижчий ніж середній по області. Якщо нам вдасться залучити ці господарства до ефективного господарювання на землі, то врожай зерна в області зросте принаймні ще на 200 тисяч тонн.

- У нас в області вже кілька років поспіль постійно зростає вартість хліба. І це при тому, що область збирає гарні врожаї зерна. Цього року цю тенденцію вдасться зупинити?

- Зараз ціна на хліб стабілізувалася. А, враховуючи наші домовленості із головним монополістом на ринку хліба – львівським концерном «Хлібпром», маємо надію, що ціна на хліб тривалий період не буде змінюватися у бік зростання.

- Вінниччина цього року очікує на високий обсяг виробництва цукру. Проте російський ринок так і не вдалося відкрити, а на світовому нас не надто вже й чекають. Чи не призведе це до обвалу цін на цукор та великих збитків галузі, як це відбувалось у попередні роки?

- Навряд чи. Ті хто сьогодні системно працює на цукровому ринку – вони залишаться. Випадкові гравці на ринку цукру досить швидко його залишають, хоча від їх появи у багатьох людей залишається гіркий осад. Зараз в області вже працює 12 цукрових заводів, і ми очікуємо, що найближчим часом почне роботу ще один – Красносільський у Бершадському районі, який не було запущено через конфліктну ситуацію із власником й орендарем підприємства. Наскільки мені відомо, зараз конфліктуючі сторони вже починають знаходити спільну мову і, можливо у найближчі дні він запрацює. Адже його зупинка несе ризики втрати сировинної зони для заводу, до того ж на завод вже було завезено понад 20 тисяч тонн цукрового буряка.

- А робота із інвентаризацією сільгоспземель на Вінниччині, яку ви ініціювали минулого року, вже завершена?

- Цього року кропітка робота по інвентаризації землі продовжується. Нам вдалося виявити та вивести з тіні понад 5 тисяч гектарів угідь, а вінницькі селяни вже отримали майже 300 мільйонів гривень у вигляді плати за свої паї. А до кінця року ми очікуємо, що ця цифра сягне позначки у 400 мільйонів.

Записав Юрій Басюк, ВИННИЦА.info