НОВИНИ

САМБІР. ЩЕ

САМБІР. ЩЕ
один памятник повідомляє Микола СЕНЕЙКО

В листопаді минулого року в Самборі Львівської області урочисто відкрито пам’ятник Провіднику ОУН Степану Бандері. До його спорудження фінансово долучилися добре знані доброчинці Ярослав Дубневич та Андрій Лопушанський. Тоді ж міський голова Тарас Копиляк від громади отримав завдання – відкрити Площу пам’яті.

І слова дотримав завдяки фінансовій допомозі Ярослава Дубневича та Андрія Лопушанського. 14 жовтня з нагоди 70-річчя створення Української Повстанської Армії було відкрито відтепер святе для самбірчан місце – Площу пам’яті. Її освятив єпископ Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослав Приріз. 

Водночас на Площі пам’яті було відкрито погруддя сотника УПА на Закерзонні, колишнього самбірчанина Степана Стебельського «Хріна». Надалі тут постане ще шість бронзових скульптур видатних діячів боротьби за незалежність України. А на гранітних плитах будуть виписані імена всіх жителів міста та району Самбірщини, які в лавах Української Повстанської Армії та в підпіллі відстоювали самостійність держави, віддали за неї життя.

Нагадаємо, майбутній сотник УПА Степан Стебельський «Хрін» народився в с. Голинь теперішньої Іван-Франківської області. Виховувався у Пласті. Його родовід із с. Залужани Самбірського району. Тривалий час жив і працював у Самборі. Переїхавши на Лемківщину, очолив групу повстанців. Його сотня провела більше ста боїв з фашистами та польськими шовіністами, які тероризували населення українських сіл. Йому було доручено ліквідувати ката генерала Свірчевського. Він залишив літературні твори, зокрема, спогади «Зима в бункері».

 

 

 

«Хрін» нагороджений Бойовим хрестом Першого ступеня. Виконував розпорядження керівників УГВР. Загинув пізньої осені 1949 року при переході на захід. Його сотня на території Чехії потрапила у підступну засідку. Місце захоронення Степана Стебельського невідоме. Знайдено могилу, в якій ніби навічно спочив мужній командир повстанців. Однак чи це його останки, наразі експертизою не доведено.