НОВИНИ

КРАСНЕ. КУК

КРАСНЕ. КУК
хрест на могилі роботи Миколи Малишка

 

«Здобудеш українську державу або згинеш у боротьбі за неї» — ці слова викарбувано на червоному граніті пам’ятника, встановленого на могилі останнього головнокомандувача УПА Василя Кука. Минулої суботи в селищі Красне на Львівщині, де народився і похований генерал–хорунжий, було людно: на урочисту церемонію освячення пам’ятника прибули його бойові побратими, представники влади, Спілки офіцерів України, громадських організацій. Був тут і син Василя Кука Юрій...

Київський скульптор Микола Малишко виконав пам’ятник у традиційному українському військовому стилі — він нагадує масивні хрести на козацьких могилах. Червоний граніт прикрашено візерунком із дубового листя та гронами калини. «Україна пам’ятає і шанує своїх героїв», — написано на зворотному боці пам’ятника. Ми ж сподіваємося, що настане час, коли українські герої й справді будуть пошановані належним чином.

Як відомо, саме Василь Кук очолив УПА після загибелі Романа Шухевича. До останніх днів свого життя 94–річний генерал–хорунжий перебував при світлому розумі, брав участь у громадському житті України, стежив за політичними й суспільними подіями. «Доля нам дарувала унікальний шанс — можливість спілкуватися з Василем Куком, — зазначає історик Володимир В’ятрович. — Не з документів чи старих світлин, а з перших уст чути про боротьбу українців за свободу, про діяльність підпілля в Галичині, на Волині та Дніпропетровщині, про його соратників Степана Бандеру, Романа Шухевича та багатьох інших». Василь Степанович пішов із життя 9 вересня 2007 року, залишивши нам чимало праць, книг, статтей про діяльність ОУН–УПА. Останньою прижиттєвою роботою Василя Кука був інтернет–проект на maidan.org.ua «УПА в запитаннях і відповідях Головного Командира». Після смерті Кука ця книжка вийшла друком.
УМ