ЩОДЕННИК КУХАРУКА

ЩОДЕННИК КОЧУКОВА

Україна
ІНФОРМАЦІЯ
Герб Прапор

Основні дані

Столиця:Київ

Найбільше місто:столиця

Державна мова:Українська

Гімн

«Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду».
АР Крим Вінницька Волинська Донецька Житомирська Закарпатська Запорізька Івано-Франківська Київ Київська Кропивницька Луганська Львівська Миколаївська Одеська Полтавська Рівненська Севастополь Січеславська Сумська Тернопільська Харківська Херсонська Хмельницька Черкаська Чернівецька Чернігівська
ПАНОРАМА

Роман КУХАРУК: П'ЯТЬ КРОКІВ ЗАРАДИ УКРАЇНІЗАЦІЇ УКРАЇНИ

Роман КУХАРУК: П'ЯТЬ КРОКІВ ЗАРАДИ УКРАЇНІЗАЦІЇ УКРАЇНИ

26 лютого у приміщенні інформаційного агентства Укрінформ під орудою голови Просвіти Павла МОВЧАНА відбувся круглий стіл на тему ЯК ЗУПИНИТИ ПОВЗУЧУ РУСИФІКАЦІЮ? У круглому столі взяли участь знакові постаті сучасності – Микола ГОЛОМША, Анатолій ГАЙДАМАКА, Георгій ФІЛІПЧУК, Ігор ПОЩИВАЙЛО, Леонід МУЖУК ти инші.

Подаємо виступ на цьому круглому столі голови правління Українського клубу Романа КУХАРУКА.  

Р.Кухарук:  Шановні колеги, дякую  Павлові Михайловичу за надане слово, за організацію цього круглого столу. Я би застеріг нападати на Президента, який є верховним головнокомандувачем у час московсько-української війни, за півтора року до президенських виборів. Дуже мало лишилося, навесні дев'ятнадцятого року ми будемо обирати нового Президента. Маємо розуміти, що там, де немає нашого Президента, там автоматично підключається президент Путін,  чи те  опудало, яке є замість Путіна, але я не про це.

Почну з кінця: що треба зробити українському суспільству, українським організаціям для того, щоб  запустити механізм українізації в Україні?

Перше: треба вимагати від державних чинників три відставки: перша відставка -- це Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, який знищив архів Міністерства закордонних справ, а це означає -- інституційну пам'ять цього відомства. Це минуле МЗС Він знищив журнал міністерства закордонних справ -- його немає. Це сучасне МЗС. І третє -- він знищив дипломатичну академію, а це майбутнє. Ще що він зробив на своїй посаді -- він скасував консульства на історичних землях українців у Любліні (Польща), у Пряшеві (Словаччина) і у Сучаві (Румунія). І де мають українці на своїх історичних землях шукати захисту? Натомість він створив у МЗС на зекономлені гроші від закриття цих консульств комісію чи комітет по боротьбі з неіснуючим антисемітизмом в Україні. Це його такі пріоритети. Це одна відставка. Друга відставка – Москаля. Коли голова обласної державної адміністрації виступає на боці недружньої до України країни він або має бути представником обласної державної адміністрації уряду Угорщини або подати у відставку -- і це зона відповідальности ґаранта Конституції. І третя відставка -- це Аваков. Скільки ми будемо терпіти цю мерзенну істоту на посаді міністра внутрішніх справ, яка публічно ненавидить українство, яка публічно зневажає українську державу мову -- на суді по Януковичу ви чули, я буду на слобожанському діалекті говорити і він управляє великою структурою -- під ним прикордонна служба, митна служба, національна поліція. МВС -- це зона відповідальності партії Народний фронт. І цей Народний фронт, якщо він хоче бути у політиці, хоче бути у наступному парламенті, формувати наступну владу -- він має вирішити питання Авакова.

Друге: безкоштовні державні курси за двадцять вісім років так і не створено в Україні.  От я наприклад російськомовний, де я можу навчитися української мови, де? Їх немає. Держава витрачає страшні гроші на будь що, а на це не виділяє, бо не має. Вони – ці курси -- вони мусять бути.

Третє: єдина державна  інституція української мови. Тарас Кононенко сказав дуже гарну річ. Одного разу він сказав, що стандарти української мови формуються в Україні, бо немає иншої країни, яка може формувати стандарти української мови і ці стандарти має робити державна інституція -- хай це буде  міністерство, хай це буде комітет, хай це буде що завгодно.

Четверте: закон про  державну мову. Чотири законопроекти у комітеті Княжицького лежать рік, вони вже підготовлені. Я сьогодні підпишу вимогу -- не звернення, а вимогу -- до нашого прекрасного українчя Парубія -- голови Верховної Ради,  щоби він негайно на цьому тижні вніс до сесійної зали ці чотири законопроекти і хай розглядають.

І останнє – п’яте. Ми можемо апелювати до держави, до Верховної Ради і вимагати. Але тут в нас через дорогу є Національний музей невідомо якої літератури. Це будинок Галагана, це знакове місце для українців і чому громадськості не вимагати від державних чинників зробити там Музей української мови і української літератури? Саме української мови і української літератури, і змінити ту радянську, імперську експозицію, яка  там досі є і водити дітей з дитячого садка, зі школи, з вишів туди, у цей музей, щоб вони побачили, що таке українська мова ті всі артефакти -- Емські укази, Валуєвські циркуляри і так далі.  Це ми  можемо зробити -- це через дорогу. Дякую.

 

Роман КУХАРУК,

голова правління Українського клубу

До друку підготував Ярослав КАЙДАНОВИЧ.

світлина Олександра СОКОЛОВА