ЩОДЕННИК КУХАРУКА

ЩОДЕННИК КОЧУКОВА

Україна
ІНФОРМАЦІЯ
Герб Прапор

Основні дані

Столиця:Київ

Найбільше місто:столиця

Державна мова:Українська

Гімн

«Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду».
АР Крим Вінницька Волинська Донецька Житомирська Закарпатська Запорізька Івано-Франківська Київ Київська Кропивницька Луганська Львівська Миколаївська Одеська Полтавська Рівненська Севастополь Січеславська Сумська Тернопільська Харківська Херсонська Хмельницька Черкаська Чернівецька Чернігівська
ПАНОРАМА

ПЕРЕВАГА ЕТНОСУ НАД ІМПЕРІАЛІЗМОМ

    ПЕРЕВАГА ЕТНОСУ НАД ІМПЕРІАЛІЗМОМ

                     

 

В цій статті я хотів би відобразити мій погляд на світову та етнічну справедливість. Для цього варто позначити саме поняття етносу та загальні моральні засади які я вважаю були б універсальними.

Весь світ ділиться на раси, народи або етноси, племена та роди. Перш за все треба розуміти, що всі ці групи людей були створені Богом. Тому погляд який ділить раси і народи на нижчі і вищі в корені неправильний. Але це не значить, що треба змішати всі народи і раси, бо це призведе до їх повного зникнення: зникнення різноманіття культур,мов та історії в цілому.

Якщо узагальнити визначення етносу, то це спільнота людей, які мають свою мову та територію. Головне, що визначає етнос – це його мова. Бо навіть народ який не має своєї держави може зберегти свій етнос, якщо його мова жива. Зникнення мови призводить до асиміляції. От чому цигани, не маючи своєї землі зберегли свій народ. Бо в них є мова. Те ж саме роблять, наприклад, курди. Євреї, які не мали довгий час своєї держави стали сильною країною, бо відновили мову і релігію. Тому, я не погоджуюсь з Адольфом Гітлером який писав «Суть у крові, а не в мові», очевидно все навпаки мова, а не кров визначає етнос.

Є декілька теорій походження етносів. Одні кажуть що люди розвинулись з тварин, які почали формувати мову для спілкування, інші, що людей створив Бог, який після Вавилонської вежі розділив їхні мови. В будь-якому разі мови були створені не випадково. Поділ людей за мовною ознакою був волею Божою: «змішаймо там їхні мови, щоб не розуміли вони мови один одного» І розпорошив їх звідти Господь по поверхні всієї землі» - (Буття 11:7 – 8).

Станіслав Губерначук в своїй книзі «Трипілля і українська мова» описує величезне різноманіття мов у світі на прикладі первісних племен. Автор пише, що коли європейські колонізатори прибули на територію Австралії, Африки та Америки, вони знайшли там племена, які спілкувалися тисячами мов. Але що найцікавіше, ці мови сильно відрізнялися одна від одної та не утворювали мовних сімей. «кожна хай навіть невелика людська група тих земель спілкувалася своєю, ні на яку іншу не подібною, мовою» - («Трипілля і українська мова». с. 4). Дослідник пов’язує це з тим, що в первісно-общинному суспільстві не було потреби в мовній асиміляції. «Тож у носіїв полінезійських, австралійських, африканських мов не було мотивації для загарбницьких воєн, поневолення інших народів сусідів. Тобто на тих землях до приходу європейців не існувало мовних асиміляцій чи уподібнення певних мов і штучного створення так званих мовних сімей» («Трипілля і українська мова». с. 5). «Така велика кількість неспоріднених між собою мов свідчить, що тамтешні мови не розширювали свої ареали за рахунок сусідніх мов» - робить висновок вчений ( «Трипілля і українська мова». с. 4).

І справді, до приходу загарбників було дуже багато різних мов, як і заповідав Бог. «У Новій Гвінеї ще досі функціонує майже одна тисяча мов. Більше тисячі мов нараховується нині у Африці. У Австралії , коли туди прийшли європейці наприкінці 18 століття, на 300 тисяч аборигенів було приблизно 600 мов. Та й американські аборигени до приходу у їхні краї європейців спілкувалися більше як двома тисячами мов» ( «Трипілля і українська мова». с. 4). Куди ж поділося стільки мов? Вони були навмисне знищені колонізаторами-імперіалістами внаслідок фізичного знищення їх носіїв, або в наслідок асиміляції місцевого населення.

Це зовсім не значить, що місцеві племена жили мирно. Так, вони воювали, але мов не зазнавали такого тотального знищення.

Але через імперські амбіції інших народів племена зазнавали асиміляції або навіть повного знищення, як це було в Америці або в Австралії. Приводи для завоювання були різні: навернення язичників в «істинну» релігію, як це робили араби,або європейці, утихомирення ворогів, як це робили китайці або росіяни, принесення «цивілізації» або своїй культури або банальне бажання розширити території за та набрати рабів. Пізніше, це була расова теорія, згідно з якою негри та азіати гірші за європейців. Насправді, причина була одна – збагачення і полегшення життя одного народу за рахунок іншого. Так, можна зрозуміти рабовласницький устрій стародавніх народів, але коли народи, які називають себе християнами забирають негрів в рабство, цього не можна зрозуміти і пробачити, це лицемірство.

Нажаль, імперії були в усі часи, та майже на всіх континентах. Це і Римська імперія, і Арабський халіфат, і Британська імперія, і Іспанська, і Китайська, і Російська і навіть Імперія інків в Південній Америці. Всі вони прикривалися благородними ідеями. Хоча на ділі робили жахливі речі.

За даними російської енциклопедії, з 400 мов корінного населення Північної Америки, на сьогодні залишилось лише близько 200 мов. «Предполагается, что до европ. колонизации в Сев. Америке было ок. 400 языков, а в нач. 21 в. здесь их осталось немногим более 200».

Тоді як в Австралії за даними вікіпедії з 200 мов залишилось декілька десятків.

В Росії, за даними ЮНЕСКО 136 мов уже під загрозою зникнення, а 20 з них уже визнані мертвими. Крім того, мова убихів насильно була ліквідована, разом з її народом. Те ж саме, робиться зараз в РФ, де мови «нацменів» вивчають факультативно, або в кращому випадку, як окремий предмет. Шкіл національною мовою викладання нема в жодній з республік РФ. Нема таких шкіл також у Білорусі, окрім невеликих сіл.

В Китаї досі тривають репресії проти тюрків, монголів і мусульман. Наприклад, мешканці Тібету та уйгури не мають своєї автономії, їхня релігія зазнає репресій. Уйгури не мають права говорити своєю мовою, сповідувати свою релігію, та навіть носити бороди. Їх жорстоко катують в концтаборах.

Араби теж знищили в Північній Африці багато берберо-лівійських мов. Можна продовжувати до безкінечності, але суть в тому, що жодна імперія не принесла добра. Всі імперії несуть зло: занепад культур, мов та цивілізацій. Хоч це теократична імперія (як Британія), хоч атеїстична як Радянський Союз. Тому,що імперіалізм, це колоніальна політика і завоювання народів, незалежно від соціального устрою ( а не вища стадія капіталізму як вчили радянські ідеологи).

Тому в сучасному світі, гостро постало питанння зникнення мов. Так само, як існує червона книга зникаючих видів тврин або рослин, так зараз з'явилася червона книга зникаючих мов, за підтримки міжнародної організації ЮНЕСКО. На сьогоднішній день з близько 6 тисяч мов, 2500 опинилися під загрозою зникнення. А 230 з них уже зникли з 1950 року. «На всіх язиках все мовчить, бо благоденствує!», - з розпачем писав Тарас Шевченко.

Така ціна імперіалізму. Зникнення мов, культур, релігій і навіть цілих рас. Яка срашна втрата для лінгвістів та істориків, коли тисячі мов і культур просто безслідно пропали через чиєсь бажання влади та багатства, через чиєсь бажання встановити свій пордяк і нав'язати його іншим.

Піком несправедливості стала расова теорія нацизму в 20-му столітті, згідно з якою існують вищі та нижчі раси і народи. Коли негроїдну расу вважали за всіма показниками нижчою за  європеоїдну. Коли намагалися знищити давній і висококультурний етнос євреїв, які дали світу Тору з її мудрими моральними принципами, якими тепер користується весь цивілфзований світ. Расова теорія була швидко придушена. Але набувала сили Російська атеїстична імперія під назвою СССР, яка проголошувала благородні ідеї і в той же час, добивалася переваги росіян над іншими народами. Те ж саме лицемірство було присутнє в царській Росії, коли «християни» тримали рабів, яких ще називали «кріпаками». Шевченко в поемі «Кавказ» писав так про цю ситуацію: «Продаєм або у карти програєм людей... не негрів... а таких, таки хрещених... но простих».

Тому в Біблії сказано: «Не пересунеш межі свого ближнього, яку розмежували предки в наділі твоїм, який посядеш ти в Краю, що Господь, Бог твій дає тобі на володіння» - (Повторення Закону 19:14). Це стосувалося євреїв які поділили між собою Ханаан, але Біблія – це алегоричний твір і всі цитати можна розуміти в більш широкому смислі.

В сучасному світі деякі імперії розпадаються, але, нажаль, не всі. Російська Федерація (яка по суті є імперією), досі існує і вони не тільки не припиняють завойовувати народи, але й знаходять цьому виправдання. Вони кажуть ніби вони несуть культуру, мораль, цивілізацію,але насправді вони пришвидшують процес зникнення мов і народів. Те ж саме роблять і китайці і англійці. Їм слід згадати слова Ісуса: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви. Бо в цьому Закон і Пророки» - (Євангеліє від Матвія 7:12). Я впевнений, що вищеназвані народи не хочуть бути завойовані, то чого вони дозволяють собі поневолювати інші народи і нав’язувати їм свій лад життя, свою мову і культуру? Питання скоріше риторичне.

Скільки тисяч мов, народів, культур ми втратили через загарбницьку політику! Найголовніше і ми повинні підтримувати всі етноси, які хочуть отримати незалежність. «Ідея спільного фронту поневолених народів, ось наша основа всіх основ» - так звучав справедливий лозунг ОУН 1940-х років.

Тому сепаратизм – це не погане явище, а природна справедливість. Але якщо цей сепаратизм має етнічну основу. Якщо цей народ має свою територію і окрему мову, як наприклад шотландці, каталонці, кримські татари, буряти або уйгури.

Тому на завершення треба сказати який я бачу вихід з даної ситуації. Настало 21 століття треба, щоб світ був побудований на принципах правди і справедливості. Треба поважати кожну расу, кожен народ, кожну релігію, кожну людину. Досить користуватись принципом «Хто сильний – той правий». Це все повинно залишитись в минулому. Кожен народ, або краще сказати етнос, який має свою мову повинен отримати свободу та незалежність! Всі імперії мають розвалитися! Найголовніше, що всі держави мають відмовитись від імперських амбіцій і добровільно відпустити завойовані народи. І тоді буде справедливий світ, де кожен етнос живе на своїй землі, розмовляє своєю мовою, і живе за своїми звичаями, сповідуючи власну релігію. Оце і є етнічна справедливість. «Не павінны змяшацца мовы, як калісьці у добрых людзей!"- писав білоруський поет Володимир Короткевич.

 Юрій БАЛАНЧУК