ЩОДЕННИК КУХАРУКА

ЩОДЕННИК КОЧУКОВА

Швеція
ІНФОРМАЦІЯ
Герб Прапор

Основні дані

Столиця:Київ

Найбільше місто:столиця

Державна мова:Українська

Гімн

«Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду».
ПАНОРАМА

НЕЙМОВІРНИЙ ДОСВІД ШВЕЦІЇ

НЕЙМОВІРНИЙ ДОСВІД ШВЕЦІЇ
Неймовірний досвід Швеції: половина населення - займається волонтерською діяльністю  
 

Відповідно до результатів опитування, проведеного в 2009 році, 48% населення Швеції – а це приблизно 3 млн. осіб – у віці 16-74 роки є добровольцями. Більше, ніж 50%, у віці від 16 до 85 років присвячують волонтерській діяльності щонайменше 14 годин на місяць.

Традиція волонтерства та становлення активної громадської позиції у Швеції сягає ще XVII ст. У XIX ст., коли волонтерство набуло характеру масового руху. Не зважаючи на високий рівень добробуту у країні після Другої світової війни, волонтерство не зникло, а навпаки – сприяло розвитку нової держави. Саме влада заохочувала до волонтерства, оскільки вважала його важливим рушієм демократії та політичної згуртованості населення. Останнє десятиліття відзначилося надзвичайно активною участю населення у волонтерській діяльності. Щоправда, сьогодні рівень активності знижується. Традиції змінюються і люди прагнуть самостійно визначати власний рівень залученості до такої діяльності, надаючи пріоритет «більш вільним» зв’язкам із волонтерськими організаціями.

карта Швеції

Результати досліджень свідчать: більше, ніж 50% населення Швеції у віці від 16 до 85 років, присвячують добродійній роботі щонайменше 14 годин на місяць. Волонтерство, здебільшого, поширене у малих та середніх містах. Найпопулярнішими сферами волонтерської діяльності у Швеції є спорт, відпочинок та соціальний сектор.

Дослідження, проведені Шведською національною радою з питань охорони здоров’я та добробуту у 2004 році, встановили залежність між рівнем освіти та волонтерською активністю індивіда. Відтак особи з вищим рівнем освіти більше схильні допомагати на волонтерських засадах. Дослідження, проведені у 2007 році підтвердили – рівень освіти особи є одним з визначальних факторів її рівня залученості до волонтерської діяльності.

Окрім освіти, важливу роль відіграють також рівень прибутку особи, її участь у профспілках, працевлаштованість. Наприклад, працевлаштовані люди більш схильні до волонтерства, ніж безробітні.



Сьогодні у Швеції діють декілька видів організацій, які працюють з волонтерами та займаються волонтерською діяльностю, зокрема:

• Асоціації Ideel - створені певною кількістю фізичних або юридичних осіб для співпраці заради спільної мети. Учасники не можуть отримувати особисту економічну вигоду від участі у такій організації.
Фундації, створені з метою прямого управління певною власністю для чітко визначеної мети.
Популярні масові рухи (folkrörelse), що засновані на «чіткому обов’язку та взаємній довірі між рухом і громадськістю». Це домінуючий тип організацій у всіх секторах.
Благодійні організації переважно активні у соціальній сфері (особливо поширена робота з безхатченками).
Організації інтересів відіграють важливу роль у впливі на владу. Сюди входять профспілки та об’єднання фермерів, а також організації, що представляють, наприклад, інтереси осіб з особливими потребами.
Релігійні групи теж належать до категорії благодійних.
Кооперативи - створені за принципом «всі разом члени кооперативу можуть створити для себе більше можливостей, аніж кожен окремо». Належать та управляються їхніми членами.

Новим явищем у волонтерстві на теренах Швеції є Національне волонтерське агентство і місцеві центри волонтерства. Такі інститути надають можливість індивіду займатись волонтерською діяльністю відповідно до навичок та вмінь, але не вимагають ставати членом організації.

Переклад: Павло Мальон
Редагування: Марія Чубата
Джерело: Study on Volunteering in the European Union Country Report Sweden