ЩОДЕННИК КУХАРУКА

ЩОДЕННИК КОЧУКОВА

ІНФОРМАЦІЯ


Герб Прапор

Основні дані

Код КОАТУУ: 2622800000

Утворений: 1939

Населення: 62,6 тис

Площа: 64,7 тис. км²

Густота населення: 96,7 осіб/км²

Поштові індекси: 77300—77363

Телефонні коди: 380-3472

Населені пункти та ради

Районний центр:Калуш

Кількість міських рад:0

Кількість селищних рад:1

Кількість сільських рад:27

Кількість міст:0

Кількість смт:1

Кількість сіл:53

Районна влада

Адреса адміністрації: 77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Шевченка, 6, 6-03-69

Веб-сторінка: немає

Голова РДА: Живачівський Іван Дмитрович

Голова районної ради: Прокопів Василь Михайлович

Гімн

Ще не вмерла Україна,

И слава, и воля!

Ще намъ, браття-молодці,

Усміхнетця доля!

Згинуть наші вороги,

Якъ роса на сонці;

Запануємъ, браття, й ми

У своій сторонці.

Душу, тіло ми положим

За свою свободу

И покажемъ, що ми браття

Козацького роду.

Гей-гей, браття миле,

Нумо братися за діло!

Гей-гей пора встати,

Пора волю добувати!

Наливайко, Залізнякъ

И Тарасі Трясило

Кличуть насъ изъ-за могилъ

На святеє діло.

Изгадаймо славну смертъ

Лицарства-козацтва,

Щобъ не втратить марне намъ

Своего юнацтва.

Душу, тіло и д.

Ой Богдане, Богдане,

Славний нашъ гетьмане!

На-що віддавъ Україну

Москалямъ поганимъ?!

Щобъ вернути іі честь,

Ляжемъ головами,

Назовемся Украіни

Вірними синами!

Душу, тіло и д.

Наші браття Славяне

Вже за зброю взялись;

Не діжде ніхто, щобъ ми

По-заду зістались.

Поєднаймось разомъ всі,

Братчики-Славяне:

Нехай гинуть вороги,

Най воля настане!

 

 

 

РОЗМОВИ

Ігор НАСАЛИК: ДЄШОВКА НЕ ТОРГУВАТИМЕ УП

Ігор НАСАЛИК: ДЄШОВКА НЕ ТОРГУВАТИМЕ УП

Мер Калуша Ігор Насалик за три роки вшестеро збільшив бюджет міста, добився надання йому статусу зони надзвичайної екологічної ситуації і пролобіював виділення коштів на вирішення проблеми Калуських шахт. Тепер він вирішив повернутися в політику і 25 червня очолив Українську партію. В інтерв’ю ЗІКу Ігор Насалик розповів, чому він пішов з УНП, за якими критеріями будуть приймати людей в Українську партію, а також скільки часу і коштів потрібно, щоб повністю усунути в Калуші загрозу екологічної катастрофи.

Сьогодні майже немає жодної партії, яка обслуговує інтереси народу

– Ми знаємо Ігоря Насалика як мера міста. Що змусило Вас повернутися в політику? Наскільки важким було для вас рішення очолити Українську партію і що стало основним аргументом?

– Сьогодні майже немає жодної політичної партії, яка б обслуговувала інтереси народу. Хотілося б, щоб Українська партія стала тим політичним інструментом, який дасть можливість українським патріотам прийти до влади і реалізувати свої ідеї для покращення матеріального добробуту і життя українців.

– Деякі політологи кажуть, що УП і УНП – це практично партії-близнюки за своєю ідеологією. Поясніть, чи є між вами різниця?

– Коли я в 1999 році очолив УНП Івано-Франківської області, там було 100 осіб, у 2006 році партія налічувала 10 тисяч людей, які вірили. Але робити з політики бізнес неможливо. Тому як тільки УНП почала займатись бізнесом, мене там не стало. У цьому й полягає основна різниця.

– Українська партія – одна з наймолодших серед націоналістичних політичних сил країни. Що нового Ви можете запропонувати людям? Чим ваша партія буде відрізнятися від інших? Не боїтеся поразки, адже минулі парламентські і президентські вибори показали, що ідеї націоналізму не є вельми популярні?

– Наша позиція – україноцентрична, і відрізнятися ми будемо діями. Ми розглядаємо діяльність Української партії як політичний інструмент, а не як бізнес-інструмент. От як можна пояснити, чому в УНП з п’яти депутатів Верховної Ради два в більшості, а три в меншості? Я тоді задав Юрію Івановичу Костенку питання: а якщо би у Верховну Раду пройшло 400 депутатів від УНП, то 200 було б в більшості, а 200 – в меншості? Є дуже багато речей, які не відповідають ідеї, не відповідають політичній діяльності, а відповідають комерційним інтересам. Тому Українська партія буде не комерційною, а політичною структурою.

Щодо націоналізму, то все залежить від людей, які його представляють. І коли націоналізм тільки декларувати, а не реалізовувати, то ніхто вірити в це не буде. Саме тому ми й розглядаємо націоналізм як дух і чин нації, направлений на її розвиток.

– В одному зі своїх виступів Ви сказали, що Українська партія має усі можливості для того, щоб показати на місцевих виборах високі результати. Обґрунтуйте, будь ласка, завдяки чому ви сподіваєтесь цього досягти?

– Надзвичайно багато дієвих людей, які розчарувалися в інших партіях, готові реалізувати свої погляди і думки саме у структурі Української партії. Ми дали свободу людям для реалізації, але робитимемо ставку тільки на тих, які вже щось зробили у своєму житті. Пам’ятаєте, як сказав колишній президент: «Він ще собачої будки не зробив, зате розказує нам, як жити». Хотілося б, щоб на місцях прийшли люди, які щось у своєму житті зробили, задекларували, показали себе.

Тому Українська партія буде висувати кандидатами господарників, ефективних управлінців для того, щоб вони могли реалізувати свої ідеї і програми в межах сільської, районної ради, міста чи області в цілому.

– Наскільки чисельною є на сьогодні ваша партія і чи представлена вона вже у всіх регіонах України?

– На сьогодні чисельність партії близько 40 тисяч. Тільки в Івано-Франківську організація Української партії, оскільки в неї увійшла вся громадська організація «Голос нації», налічує близько 18,5 тисячі членів партії. Як для однієї області, це дуже солідний показник.

Я думаю, що як мінімум 2–3 мери обласних центрів Східної і Центральної України будуть обов’язково представниками Української партії.

– Чи буде Українська партія висувати свого кандидата на мера Львова?

– Ми або висунемо свого кандидата, або підтримаємо іншого.

– Ви заявляли, що інші політичні сили і громадські організації не проти працювати в одній структурі з Українською партією. Чи не боїтеся, що вас, так би мовити, задушить їхній політичний багаж?

– Зовсім ні. Ніколи нікого не треба ідеалізувати і не треба робити фюрерів і вождів. Наше завдання – не створити партію, яка тримається на одній людині. Основне завдання – щоб це була група людей, які не залежатимуть від однієї людини. Тому ми впровадимо членські внести і будемо залучати людей, які вже щось реалізували в цьому житті. Наша мета – об’єднати і спрямувати людей.

Через рік-півтора Калуш буде екологічно чистим містом

– Нещодавно Ви заявили, що будете балотуватися на посаду міського голови Івано-Франківська. На чому будуватимете свою програму, з якими гаслами підете на вибори?

– Я не зовсім так заявив. Я сказав, що Українська партія обов’язково висуне кандидата на мера Івано-Франківська і обов’язково там переможе. Є відповідний процес, визначений законодавством. Коли настане час, Українська партія подивиться, хто підходить на цю посаду. Можливо, кращим, ніж я, виявиться інший кандидат. І ми дамо йому можливість реалізувати свою програму.

– Чи зможе цей кандидат – якщо не Ви, то хтось інший від Української партії – повторити в Івано-Франківську те, що Ви зробили в Калуші, в якому суттєво покращились економічні і соціальні показники?

– Я впевнений, що зможе. Модель та сама, і підходи повинні бути ті самі. Тоді для результату не буде мати значення, чи це Калуш, чи Івано-Франківськ, чи, наприклад, Львів.

– У чому бачите потенціал Івано-Франківська?

– Залучити кошти для Калуша як міста обласного підпорядкування і залучити кошти для Франківська як обласного центру – це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Буде набагато простіше це зробити в обласному центрі. Франківськ має надзвичайно хороший потенціал, який на сьогодні не реалізований.

У Франківську є безліч структур, які готові вкладати кошти і відновлювати виробництво. Там є радіозавод, який майже не працює. Є надзвичайно великі перспективи щодо впровадження теплових насосів – це буде величезна економія електроенергії. Взагалі Івано-Франківськ – це перлина Прикарпаття, яка цікава і в історичному, і в туристичному плані.

– Свого часу ви були народним депутатом, зараз міський голова, тому можете порівнювати ці дві посади. На якій із них ви себе бачите більше і на якій краще почуваєтесь?

– Це, як сказати, що краще – піднімати гантелі чи піднімати штангу. У принципі, і там, і там є свої нюанси. Робота мера важка, особливо, коли твоє місто з великими екологічними і фінансовими проблемами. Але коли бачиш результат своєї роботи, отримуєш насолоду.

У Верховній Раді я очолював комітет по нафті, нафтопереробці і нафтозабезпеченні України. Найцікавіше, що коли я прийшов туди, то не працювали заводи, а за деякий час і вони відновили свою роботу. І ціни на світлі нафтопродукти в Україні були дешевші, ніж у Росії. Не так, як, на жаль, сьогодні.

– Оскільки Ви не відкидаєте можливості балотуватися на посаду голови Івано-Франківська, чи не здається Вам, що це буде виглядати як зрада Калуша, особливо в контексті того, що місто оголошено зоною екологічного лиха?

– Там основну роботу зроблено. Ми добилися засідання РНБО, був указ Президента і виступ у Верховній Раді. Є розпорядження Кабінету Міністрів. Виділено вже перші кошти, і їх почали реалізовувати.

Я переконаний, що через рік-півтора, якщо все буде йти за планом, екологічної проблеми не буде, і Калуш буде чистим містом з величезним хімічним комплексом та іншим виробництвом. Там залишаться люди, які в стані реалізовувати будь-які проекти.

1,5 тис. людей треба переселити з зони надзвичайно високого ризику

– Про проблеми Калуських шахт і міста загалом говорять уже декілька років. Але великого розголосу ця проблема набула нещодавно. Чому це сталося саме тепер і завдяки чому Вам вдалося цього досягти?

– Я займався з самого початку цією проблемою. Ми організували спільне засідання екологічного комітету Верховної Ради і депутатів Калуської міської ради. Але, на жаль, це не дало абсолютно жодного поступу вперед. Те, що ми провели референдум, – це, звичайно, дало відповідний імпульс вирішенню ситуації в Калуші, яка в дійсності була катастрофічною. Місія ЄС і ООН, після перевірки екологічного стану міста, рекомендувала Президенту та уряду запобігти тим негативним явищам, які можуть проявлятися в місті Калуші.

– Що дав Калушу статус зони надзвичайної екологічної ситуації?

– Дуже багато дав. Відтепер ми оздоровлюємо всіх дітей, які навчаються в школі в таборах, зокрема, в «Артеку» і «Молодій гвардії». Медики отримали нову медичну апаратуру, тому що рівень онкозахворювань у Калуші на порядок вищий, аніж в інших містах Івано-Франківщини. Крім того, надійшли перші 12 млн грн і вже розписані 89 млн грн по Домбровському кар’єру.

Ми отримуємо багато листів від благодійних та інших європейських організацій про надання допомоги. Навіть Адміністрація Президента через благодійний фонд виділила Калушу 1 млн євро на закупівлю медикаментів і медичного обладнання. Тобто процес іде, і я думаю, що за півтора чи за два роки такі поняття, як Калуш і екологічна катастрофа, вже будуть не сумісні.

– Зараз називають різні суми для того, щоб стабілізувати ситуацію в Калуші. Скільки реально ще потрібно коштів?

– Одна з потужних німецьких фірм весь комплекс з ліквідації екологічної небезпеки оцінила у 55-60 млн доларів.

– На що конкретно мають піти ці кошти?

– Є розроблений проект. Необхідно укріпити дамби, ліквідувати гексахлорбензол. Треба розуміти, що це дуже серйозно. 0,5% гексахлорбензолу, який розповсюджений у повітрі, призводить до летального випадку. А в Калуші захоронено 11, 5 тисячі тонн гексахлорбензолу, який просочується у воду. Його ще двадцять років тому захоронили в бочки, які вже давно почали іржавіти. І весь цей гексахлорбензол пішов у воду. І коли проби показали, що він є у воді, то це насправді катастрофа.

– У Кабміні стверджують, що основну частину коштів держава може виділити наступного року. Чи не буде запізно?

– Я зараз написав листи на ім’я Президента і Прем’єр-міністра про те, що все-таки треба виділити кошти для переселення групи людей, які перебувають у зоні надзвичайно високого ризику. А це близько півтори тисячі громадян. Я думаю, що держава зобов’язана це зробити.

– Скільки коштів необхідно, щоб переселити цих людей?

– Якщо брати загалом, то йдеться про 380 млн грн. Але якщо говорити тільки про півтори тисячі людей, то потрібно близько 75-90 млн.

– Тепер уже колишній міністр охорони навколишнього середовища Бойко висловив ідею, щоб бізнес також ніс відповідальність за ситуацію в Калуші. Ви поділяєте його ініціативу?

– Але «Оріана» на 99,9% належить державі. Бізнесу там нема. Це державна власність і саме держава призвела до такої ситуації з Домбровським кар’єром. До чого тут бізнес? Тому Бойка, напевно, і зняли, що він некомпетентний у тих питаннях, про які висловлюється.

– Ви говорили, що будете просити в Європи грант на те, щоб не допустити у Калуші техногенної катастрофи. Чи є вже якісь позитивні зрушення в цьому питанні.

– Нам видали грант на 15 млн дол. Ці кошти входили в програму Європейського Союзу. Тобто ЄС видав грант іспанській фірмі Eptisa на управління відходами у Східній Європі. І ця фірма подала колишньому міністру екології Василю Филипчуку лист з проханням направити ці кошти в Калуш. Однак з міністерства ще й досі немає листа про те, що держава дозволяє ці кошти використати для Калуша. Сподіваюсь, що з приходом нового міністра щось зміниться.

– Як ставиться до проблем Калуша нова влада – команда Януковича. Чого більше – ігнорування чи реальної допомоги?

– Єдиний, хто не підписав рішення РНБО про визнання Калуша зоною надзвичайної екологічної ситуації, була Юлія Володимирівна Тимошенко. І коли я виступав перед депутатами Верховної Ради, до мене прийшли представники Юлії Володимирівни і сказали, що вони не будуть голосувати за присвоєння Калушу статусу зони надзвичайної екологічної ситуації, тому що в них на сьогодні немає коштів, щоб дати на реалізацію цієї програми. А тодішній міністр фінансів Марковський сказав, якщо ми Калушу дамо кошти, то Україну чекає фінансовий колапс. Тобто зрозуміло, яке було ставлення до цієї проблеми.

Я, звичайно, не можу сказати, що зараз кошти нам дають «поперед потяга». Але те, що вже виділено перших 12 млн грн, які уже розписані на липень, серпень і вересень, а по системі реалізації заплановано 89 млн грн, цьому треба віддати належне.

Розмовляла Тетяна Штифурко