ЩОДЕННИК КУХАРУКА

ЩОДЕННИК КОЧУКОВА

Тернопільська
область
ІНФОРМАЦІЯ
Герб Прапор

Основні дані

Назва:Тернопільщина

Утворена:4 грудня 1939 року

Код КОАТУУ:61000

Населення:1087844

Площа:13823 км²

Густота населення:78,7 осіб/км²

Телефонні коди:+380-35

Обласний центр:Тернопіль

Райони:17

Міста обласного значення:1

Міста районного значення:  17

Смт:17

Села:1019

Селища:1

Селищні ради:17

Сільські ради:580

Номери автомобілів:

Інтернет-домени:ternopil.ua; te.ua

Обласна влада

Адреса:46021, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8

Веб-сторінка:http://www.adm.gov.te.ua

Голова ОДА:Цимбалюк Михайло Михайлович

Рада:Тернопільська обласна рада

Голова ради:Кайда Олексій Петрович

Гімн

Ще не вмерла Україна,
И слава, и воля!
Ще намъ, браття-молодці,
Усміхнетця доля!
Згинуть наші вороги,
Якъ роса на сонці;
Запануємъ, браття, й ми
У своій сторонці.
Душу, тіло ми положим
За свою свободу
И покажемъ, що ми браття
Козацького роду.
Гей-гей, браття миле,
Нумо братися за діло!
Гей-гей пора встати,
Пора волю добувати!
Наливайко, Залізнякъ
И Тарасі Трясило
Кличуть насъ изъ-за могилъ
На святеє діло.
Изгадаймо славну смертъ
Лицарства-козацтва,
Щобъ не втратить марне намъ
Своего юнацтва.
Душу, тіло и д.
Ой Богдане, Богдане,
Славний нашъ гетьмане!
На-що віддавъ Україну
Москалямъ поганимъ?!
Щобъ вернути іі честь,
Ляжемъ головами,
Назовемся Украіни
Вірними синами!
Душу, тіло и д.
Наші браття Славяне
Вже за зброю взялись;
Не діжде ніхто, щобъ ми
По-заду зістались.
Поєднаймось разомъ всі,
Братчики-Славяне:
Нехай гинуть вороги,
Най воля настане!
НОВИНИ

НАСТАСІВ. ПАВУЛЯК

НАСТАСІВ. ПАВУЛЯК
Вручили Обласну літературну премію ім. Ярослава Павуляка за 2022 рік

 

        У першій половині травня вручили диплом переможниці конкурсу на здобуття Тернопільської обласної літературної премії імени Ярослава Павуляка – відомого в Україні та за її межами поета-шістдесятника і громадського діяча, борця за волю України, члена двох творчих спілок: Національної спілки письменників України і Спілки українських письменників Словаччини. Нею стала відома на Тернопіллі та в Україні письменниця, членкиня Національних спілок письменників і журналістів України Валентина Семеняк, відзначена за опубліковану наукову розвідку «Життєві і творчі дороги Ярослава Павуляка» у номінації «Популяризація творчої спадщини поета». Тож тепер зацікавлений читач може пізнати особистість неординарного творця художнього слова і з нових фактів біографії, поданих у книжці, і, особливо, з художньо-інтелектуальних осмислень його філософії і духовности, які можна відчитати в багатій метафориці віршів.

         Для мене, окрім оновленого бачення деяких граней у сприйнятті віршів Павуляка стало відкриттям і те, що батько Ярослава Іван Ількович Павуляк відбув десять років сибірського заслання за любов до свого, українського і за вміння бачити правду; а ще – що він був теслею. Саме останній факт пояснює поетове художнє мислення через філігранну форму: вочевидь, старший Павуляк майстрував малому забавки з дерева і разом зі своїми генами, земними і духовними, передав і любов творчо сприймати дійсність. Згадаймо поетове «Мені в дитинстві з деревця крутого / нетлінний тато вистругав дорогу» – ці образні слова несуть його згадку і про вистругані іграшки. Саме так формуються сильні особистості – через духовні вкладення і старання батьків і дідів, великі рідко народжуються у першому поколінні… 

         Урочисте вручення проходило в сільській бібліотеці Настасова, що у Тернопільському районі – рідному селі поета. Вела захід завідувачка бібліотеки Ольга Кураш. До слова вона запросила голову конкурсної комісії із вручення премії професора Олега Смоляка, який розповів, що премію ім. Ярослава Павуляка вручають уже втретє, і з часу заснування її отримали п’ять лавреатів. Вони, відповідно до номінацій, доклалися як до пропагування творчої спадщини відомого настасівчанина, так і до продовження його справи, творячи молоду поезію. Цьогоріч премія у другій номінації не присуджувалася. Додам, що, окрім нинішньої лавреатки Валентини Семеняк, літературну премію імени Ярослава Павуляка вже отримали: за популяризацію творчої спадщини – сам професор, за проявлені великі зусилля і ентузіазм, саме він став ініціатором дослідження творчости Ярослава Павуляка і пошанівку його пам’яти (зокрема за видання власних книг, присвячених Ярославові Павуляку і впорядкування наукових, численні вечори пам’яти та ін.), а також поетеса і літературознавець Марія Назар за впровадження творів Павуляка в навчально-виховний процес у школі. У номінації «Краща збірка поезій молодих авторів Тернопілля віком до тридцяти п’яти років» премії отримали Наталія Близнюк (за поетичну збірку «Печать Іоанна») та Ірина Табак (збірка «На відстані вій»). Олег Смоляк також декламував Павулякові вірші громадянської тематики.

         Про літературну творчість Валентини Семеняк говорили члени НСПУ голова літературного об’єднання при Тернопільському осередку Національної спілки письменників України Зіновій Кіпибіда і поетеса Марія Назар. Про творчість Павуляка розповіла завуч із виховної роботи Настасівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Надія Крисовата, яка привітала лавреатку. На врученні премії були присутні представники місцевих культурно-освітніх закладів. Музичну інтерлюдію у проведенні заходу створив настасівчанин, студент Львівської національної музичної академії ім. Миколи Лисенка Ігор Буцайлюк, який виконав дві пісні: одну – на слова Павуляка («Дороги»), а другу – на власні («Мрія»). З подячним словом виступила лавреатка Валентина Семеняк, яка з 2015 року брала постійну участь у проведенні всіх літературно-мистецьких заходів, присвячених Ярославові Павуляку.

         Започаткували премію настасівчани за ініціативи уродженця їхнього села, професора, доктора мистецтвознавства і письменника Олега Смоляка. Фінансове забезпечення премії також організовують земляки, на цей раз його запропонував уродженець Настасова, президент Асоціації «Ліга підприємців Тернопільщини» Михайло Гомівка. Утім, побувавши в атмосфері цього дійства, можна з певністю сказати, що кожен вкладає свою частину до загальної справи з любов’ю, не оглядаючись на те, чи отримує взамін. І не тільки тому, що всі залюблені у творчість, а ще й через те, що вкладають у своє, українське, рідне, бо віддають шану землякові, який писав, діяв і пробуджував свідомість інших навіть зазнаючи репресій.  

           Присутні письменники з Тернопільщини, члени конкурсної комісії, традиційно побували на могилі Ярослава Павуляка і на його батьківському обійсті, де збереглися лише залишки хати, в якій він народився. А ще – біля погруддя Тарасу Шевченкові, на тому самому місці, де двадцятиоднорічний Ярослав у 1969 році в ніч з 30 квітня на 1 травня без дозволу радянської влади встановив таке ж погруддя власного виготовлення (працював у скульптурній майстерні після навчання в художньому училищі), поплатившись за це гоніннями від КДБ.        

         Тож нині, незважаючи на складний для України час, розвиток нашої культури продовжується, її скарбниця поповнюється новими виданнями. А тих, хто багато доклався до її творення, чиї імена презентують Україну і за кордоном, пам’ятаємо і шануємо.

                                                                        Анна-Віталія Палій